صنایع چوب آذر فدک

کابینت

کابینت چیست؟

کابینت (به فرانسوی: Cabinet) گنجه ای که دارای طبقه و در است که گاهی در حمام و بیشتر در آشپزخانه و اتاق خواب برای نگهداری ادویه، مواد خوراکی خشک و ظروف و وسایل شخصی استفاده می‌شود. کابینت‌ها در آشپزخانه‌های مدرن، معمولا بیشتر فضای بین یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی را اشغال می‌کنند؛ ولی در حمام‌ها و دستشویی، کابینت معمولاً یک کابینت و فقط در بالای دستشویی یا توالت و برای مراقبت از هوله، داروو مسواک و وسایل بهداشتی استفاده می‌شود.

تاریخچه کابینت!

کابینت به شکل مدرن، درابتدای سال ۱۹۰۰ میلادی و اوایل به صورت تک کمد در آشپزخانه‌ها وجود داشت. قبل از آن آشپزخانه ها کابینت های مستحکم و ثابتی نداشتند و محل اجاق گاز و یخچال و لباس شویی نبوده است و برای پخت غذا از میز وسط آشپزخانه استفاده می کنند.

جایگاه کابینت در آشپزخانه

با توجه به شرایط خاص و محل کار در آشپزخانه و مدیریت فضای مفید، از کابینت استفاده می‌شود.
برای راحت تر بودن افراد در آشپزخانه و ایجاد فضای مفید، بستگی به طراحی صحیح کابینت دارد.

انواع کابینت

کابینت‌ها بسته به نوع مواد خام تولید، به کابینت‌های تولید شده از های گلاس، پی‌وی‌سی، چوب، ممبران، ام‌دی‌اف، چوب ، فلز، یا وکیوم، روکش چوب یا ترکیبی تقسیم می‌شوند کابینت ها به دو گروه تقسیم می شوند که گروه اول، کابینت آشپزخانه و گروه دوم، کابینت های مخصوص سرویس بهداشتی هستند. عموماً از مواد اولیه پی وی سی به خاطر مقاوت در برابر رطوبت برای تولید کابینت‌های سرویس بهداشتی استفاده می شود.

طراحی کابینت‌ها

طراحی کابینت‌ها با توجه به تنوع آشپزخانه‌ها از نظر شکل طراحی (یو شکل، ال شکل، خطی، شبه‌جزیره‌ای و جزیره‌ای)، صورت می‌پذیرد.[۱] در هر حال در هنگام طراحی کابینت باید دقت نمود که جهت باز شدن در آن باید برخلاف جهت حرکت شخص استفاده‌کننده باشد.

قسمت های تشکیل شده کابینت

پنج نوع صفحه درحال حاضر در بازار ایران:

 • صفحه کابینت MDF
 • صفحه نئوپان، روکش HPL
 • صفحه MDF، روکش ملامینه
 • صفحه پلی وود (Poly Wood)، روکش HPL
 • صفحه سنگ مصنوعی تمام اکریلیک (Solid Surface)

درب کابینت

قطر این درب‌ها ۱۶،۱۸،۱۹،۲۰،۲۲ میل است و همراه با تنوع رنگی بالا و دارای روکش پی وی سی  ۶ تیپ است. های گلاس نوع دیگر درب های کابینت است. مشخصات این درب ها همانند مشخصات فوق است ولی از رنگ‌های براق شبیه رنگهای تمام پلی‌استر (شیشه‌ای)در رنگ آمیزی استفاده شده که در ترکیب کابینت جذابیت خاصی ایجاد می کند.

بدنه کابینت

به دو نکته کلی در زمینه بدنه کابینت باید توجه داشت:

 • جنس بدنه باید با روکش ملامینه باشد.
 • لبه بدنه با نوار پوشیده شده باشد.

کابینت‌ها در بعضی موارد با روکش کاغذ و بدنه نئوپان و نوار اطوئی ،در بازار ایران ساخته می‌شود که کیفیت مناسبی در مجموع ندارد و استفاده از این نوع بدنه توصیه نمی‌شود. جنس بدنه در واقع بهتر است از نوع ام دی اف انتخاب شود.

شرایط نگهداری و مزایا کابینت ام دی اف (MDF)

کابینت mdf  به لحاظ تمیز کردن آشپزخانه بسیار ایده ال و مورد انتخاب همگان بوده است.
انتخاب های زیادی برای خرید کابینت جدید یا روکاری کابینت های قدیمی وجود دارد . اغلب گزینه مقرون به صرفه کابینت ام دی اف (MDF)  می‌باشد که هم در سرویس بهداشتی و هم در آشپزخانه و حمام کاربرد دارد. ام دی اف (MDF) از پوششی از لایه نازکی تخته‌های فیبر با دانسیته متوسط و از وینیل(Thermofoil)، تشکیل شده‌است اما  طوری می‌توان طراحی شود که بافت چوب را تداعی کند. حتماً برای استفاده از کابینت‌های ام دی اف (MDF) را برای خانه تان ، مزایا و معایب (شرایط نگهداری) آن را در نظر بگیرید و با آگاهی کامل تصمیم بگیرید که آیا انتخاب مناسبی برای طراحی کابینت آشپزخانه یا حمام تان می‌باشند یا خیر.

کابینت پی وی سی

کابینت پی وی سی (pvc) این دلیل پی وی سی نامگذاری شده‌است که تشکیل شده از ورق پلی وینیل کلراید. استفاده از ورق پی وی سی در این نوع کابینت از اهمیت بالایی برخوردار است.

 که برخی از موارد را توضیح می‌دهیم:

 • در برابر محیط‌های دارایرطوبت ورق‌های کابینت پی وی سی از مقاومت بالایی برخوردار است و موجب پوسیدگی نمی‌شود.
 • یک ماده عایقصدا، گرما و الکتریسیته پی وی سی است.
 • در برابرحرارت پی وی سی عایق خوبی دارد.
 • نسبت به کابینت چوبی پی وی سی ضدحشره است.
 • به علتچگالی پایین پی وی سی نسبت کابینت‌های چوبی و ام دی اف از وزن پایین‌تری به برخوردار است.
 • نسبت به کابینت چوبی؛ تولیدو نصب پی وی سی بسیار آسان و کم هزینه است.
 • نسبت به کابینت چوبی؛ نگهداری کابینت پی وی سی بسیار آسان‌تر است.
 • احتیاج به رنگ شدن مجدد ندارد به این دلیل ورق‌های پی وی سی دارای رنگ‌های متنوعی است

در ساخت کابینت‌های حمام سرویس بهداشتی و سینگ ظرف‌شویی از ورق‌های پلی وینیل کلراید در استفاده می‌شود؛ و در دیگر قسمت‌های آشپزخانه کمتر از کابینت تمام پی وی سی استفاده می‌شود. از کابینت‌های ام دی اف با روکش پی وی سی بیشتر در محیط آشپزخانه استفاده می‌شود. تنها یک نقص کابینت پی وی سی دارد و اینکه قابل تجزیه نمی‌باشد و ممکن است به محیط زیست آسیب برساند.